Dark Mode On / Off

Eukaliptusz és illóolaja

Eukaliptusz azaz Eucalyptus globulus “Illóolaja a légzőszervi betegségekre kiváló gyógyír” – írja a legtöbb szakkönyv róla. De mit is kell róla általánosságban tudni?

Népies neve: eukaliptuszfa

A mirtuszfélék családjába (Myrtaceae) tartozik. Ausztrália és Tasmánia tipikus fája. Érdekesség, hogy leveleit csak tíz eukaliptuszfaj hullatja el. A levelek helyett szürkésfehér kérgüket hullatják.

Illóolaját nagy becsben tartja az illatszeripar.
Lehullott kérgéből papírt készítenek.

Gyógyászati célra a fa leveleit használjuk. Leveleik rendkívül érdekesek. A hosszú száron ülő levéllemez kitűnően tudja követni a napfényt, mindig úgy fordul, hogy élével a Nap felé álljon, s így nem hevül föl.

Mi van benne?

A levél illóolajat (cineolt), cserzőanyagokat, triterpéneket, floroglucin származékokat tartalmaz. Az illóolaj összetétele és aromája eukaliptuszfajonként változik.

Mire jó?

Olaja a cineolnak köszönhetően antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Hatóanyagai miatt légúti megbetegedések esetén inhalálásra és a fogászatban szájöblítésre használják. Eukaliptuszlevél kivonattal kezelnek sebeket, keléseket is, továbbá közismerten jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Az eukaliptuszfa olaja a légzőszervi- és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben bizonyítottan jótékonyan segít. A brazíliai népi orvoslásban több eukaliptusz fajt használnak meghűlés, influenza, láz és egyéb légúti fertőzések kezelésére.

Hogyan használjuk az eukaliptusz növényi részeit?

Tea: Csészénként 1 teáskanálnyi drogot forró vízzel leöntünk, majd 10 perc múlva leszűrünk. Légúti megbetegedésekre, hörghurutra ajánlott.

Tinktúra: Fél teáskanálnyi mennyiségű tinktúrát keverjünk el kevés vízben, és naponta kétszer alkalmazzuk köhögés esetén.

Olaj: Az eukaliptuszolaj szauna- és fürdőolajok, fürdősók, szájüreg- és garatápoló oldatok, fogápoló készítmények alkotórésze, továbbá orrcseppekben, orrkenőcsökben is megtalálható.

Tabletta: Torokfájásra ajánlott.

Gőzölés: Légúti megbetegedések ellen és szájöblítésre alkalmazzák.

Jó tudni!

Túladagolás esetén émelygést, hányást, hasmenést okozhat.

Ne alkalmazzuk a gyomor-bélrendszer gyulladásos megbetegedései esetén.

A gyermekeknél legalább 5 éves korig ellenjavallt alkalmazásuk.

Gyengítheti más gyógyszerek hatását.

[ays_poll id=”10″]

Hasonló érdekes tartalomra vágysz? Iratkozz fel YOUTUBE csatornánkra vagy kövess minket a FacebookonInstagramon is!

Ajánlott cikkek