Dark Mode On / Off

Mit tehetünk a mindennapokban a fenntarthatóságért?!

Környezetvédelem

Borzasztóan fontos, hogy megismerjük, hogyan tudunk egy olyan életet kialakítani magunknak, amely fenntartható és nem árt a környezetünknek sem.

Magánszemélyként is sokat tehetünk a bolygónkért. Íme, néhány terület, ahol kisebb vagy nagyobb változtatásokkal hozzájárulhatunk a fenntarthatósághoz.

Hulladékgazdálkodás, táplálkozás, szezonális kertgazdálkodás, komposztálás, fenntartható divat, környezetbarát közlekedés, megfelelő tisztálkodó és tisztítószerek használata, energiahasználat, újrahasznosítás. Csak pár fontosabb, címszavakban.

Hulladékgazdálkodás

Szelektíven gyűjteni a hulladékot fél siker. Az elhasznált étolajat, a lejárt gyógyszereket, a rossz elemeket a megfelelő helyre dobni még nagyobb jó, De érdemes ennél is tovább menni, el kell kerülni a felesleges csomagolást, műanyag vásárlást teljesen. Megújuló anyagokat vagy újrafelhasználható termékeket érdemes vásárolni. Kosárba, vászonszatyorba, saját dobozba kérni a zöldségeket, gyümölcsöket, tisztítószereket, megvásárolt termékeket, a műanyag zacskók, táskák helyett. Minél kevesebb szemetet termelni.

Fotó: Pixabay

Élelmiszerfogyasztás

Meg kell próbálni csak helyi és szezonális élelmiszereket vásárolni, fogyasztani. Tudatosan odafigyelni az élelmiszerfogyasztásra, kerülni a felesleges ételhulladékot. Kevesebb húst fogyasztani.

Komposztálás

A komposztálás nem csak a háztartási szemét mennyiségének csökkentésében segít, hanem aktív szerepet játszik a fenntarthatóbb és környezetbarátabb életmód kialakításában. A komposztálás eredményeként létrejövő komposzt kitűnő tápanyagforrás a talaj számára. A benne található tápanyagok javítják a talaj szerkezetét és a tápanyagok mennyiségét is, elősegítve a termékenyebb és egészségesebb talaj, növények kialakulását. A komposzt hozzájárul a talaj vízmegtartó képességének növeléséhez is. A szerves anyagok, ha a szemétlerakókba kerülnek, a lebomlásuk során metánt termelnek, ami erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid. A komposztálás révén csökken a szerves hulladék lebomlásának környezetre gyakorolt negatív hatása.

Kertészkedés

A saját kertben megtermelt zöldségeknél és gyümölcsöknél nincs zöldebb dolog. Ahogy a saját kertbe ültetett növényeknél, fáknál sincs. A helyi ökoszisztéma támogatásában, mikroklíma kialakulásában nagy szerepük van. Viszont a kertészkedésnél fontos odafigyelni arra, hogy ne használjunk káros vegyszereket.

Csak olyan kertészeti gyakorlatokat használjunk, amelyek kímélik a környezetet, támogatják a biológiai sokféleséget. Ezek biztosítják az egészséges, természetes rendszer fenntartást.  Például a természetes, szerves anyagokat részesítsük előnyben a műtrágyákkal és vegyi anyagokkal szemben. A komposzt, a trágya és más szerves anyagok használata segíti a talaj termékenységének növelését. A vízhatékony módszerek alkalmazása szintén fontos. Csepegtető öntözés, esővíz gyűjtés, mulcsozás és más víztakarékos megoldások fenntartása csökkenti a túl nagy vízfogyasztást. A fenntartható kertészkedés célja a biológiai sokféleség támogatása. Ez magában foglalja a többféle növényfajták, virágok és bokrok ültetését, vonzó környezet teremtését a hasznos élőlényeknek. A helyi erőforrásokra való támaszkodás szintén fontos, helyi vetőmagok és növények választásával.

Fotó: Pixabay

Fenntartható divat

Támogassuk a tudatos, fenntartható, etikus cégeket a ruhavásárlásunkkal, a fast fashion helyett. Ennek az a célja, hogy minimalizáljuk az iparág negatív hatását a környezetre és az emberekre. Használjunk újrafelhasználható, környezetkímélő anyagokat, újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokat, tartós termékeket. Kerüljük a felhalmozást, csak azt vásároljuk meg, amire feltétlen szükségünk van. Akkor is az egyedi, helyi készítőtől, tervezőtől vásároljunk minőségi ruhákat és kiegészítőket.  Minimalizáljuk a szállításból és a globális kereskedelemből adódó környezeti terhelést.

Energia
Fotó: Pixabay

Háztartás és energiahasználat

Használjunk energiahatékony elektromos eszközöket. Cseréljük le a hagyományos izzókat, LED-es vagy kompakt fénycsövekre. Tartsuk mindig karban a fűtési és hűtési rendszereket. Válasszuk a megújuló energiaforrásokat. Húzzuk ki, kapcsoljuk le, amit nem használunk.

Közlekedés

Használjunk tömegközlekedést, kerékpárt vagy sétáljunk, amikor csak lehetséges. Autó használatkor, válasszuk a kisebb fogyasztású, környezetbarát járműveket. Kerüljük a repülést, hajózást inkább.

Tisztálkodás, tisztítás

Kerüljük a káros anyagokkal teli tisztítószereket, tisztálkodási szereket, a műanyag csomagolásukat.

Ha odafigyelünk arra, hogy a mindennapi döntéseink milyen hatással vannak a környezetünkre, és keressük azokat a lehetőségeket, amelyekkel csökkenthetjük a negatív hatást, az ökológiai lábnyomunkat. Így olyan fenntartható életmódot élhetünk, mely jó a környezetünk számára.

Hasonló bejegyzést olvashatsz még itt is.

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!

Ajánlott cikkek

What Our Clients Say
46 vélemény

Minden bio növényi recept egy helyen, amire csak szükséged lehet – könnyen emészthető formátumban, informatív, egyszerű. 

Kérd díjmentesen most!

Töltsd le most díjmentesen!

Mindössze a keresztnevedre és email címedre lesz szükségünk:

Sikeresen feliratkoztál a hírlevélre és a letölthető kiadványokra.

Hiba történt a kérés elküldése közben. Kérjük, próbálja újra.

Kertportál - Topor Erika naturkertész, okl. kertészmérnök az által ad ezen az űrlapon megadott információkat arra használjuk, hogy kapcsolatba lépjünk veled, valamint frissítéseket és marketinganyagokat biztosítsunk.
×