A Füvészkertben ellátogattunk a város legöregebb fáinak egyikéhez, ami nem más, mint egy páfrányfenyő pár, a Ginko biloba szép példányai.
A páfrányfenyő (halfarkfa) – tudományos nevén Ginkgo biloba, röviden Ginkgo, újabb köznyelvi nevén ginkó – sajátos leveleiről szerte a világon ismert fafaj.
Nagyon ősi növényfaj. Közeli rokonai, amelyek levele már hasonlított a mostani páfrányfenyőéhez, mintegy 270 millió éve, a perm időszakban fejlődtek ki. A modern ginkgo a paleogénben jelent meg. Élő kövület, aminek nincsenek közeli rokonai.
A páfrányfenyőkövület-felfedezések megmutatják, hogy a mezozoikus korszak óta a nedves, mérsékelten meleg éghajlatok alatt élt. A jégkorszakot is túlélte.
A jégkorszakot rokonai közül egyedüli fajként vészelte át Kínában. Ott ismerték meg az európaiak, ezután gyorsan kedvelt dísznövénnyé vált. Európába 1758-ban hozták be Kína Csöcsiang tartományából, ahol templomkertekben találták meg.
Mára természetes élőhelyein veszélyeztetett fajjá vált, viszont a 18. század óta kedvelt díszfa, számos kertészeti változattal.
Az új, filogenetikus osztályozás a páfrányfenyőknek (Ginkgophyta) önálló törzset hozott létre; ennek egyetlen ma élő faja a Ginkgo biloba.
- Törzs: Páfrányfenyők (Ginkgophyta)
- Osztály: Ginkgoopsida
- Rend: Ginkgoales
- Család: Ginkgoaceae
- Nemzetség: Ginkgo
- Faj: Ginkgo biloba
- Nemzetség: Ginkgo
- Család: Ginkgoaceae
- Rend: Ginkgoales
- Osztály: Ginkgoopsida
A videóban pár érdekességet is hozok a ginkókról, hiszen nem csak gyógyhatásuk miatt érdekes növények, hanem van egy másik nagy ismeret is róluk.
Korábban már írtunk a Füvészkert egyik rendezvényéről, ahol Örökbe lehetett fákat fogadni. Te is az örökbefogadók közé tartozol?
Borítókép: Pexles
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!