Dark Mode On / Off

10 házi bionövényvédőszer – hitek és tévhitek

Egyre több a kártevő, de ha nem akarsz vegyszerekkel permetezni, akkor most 10 vitatott biomódszert veszünk górcső alá. Íme 10 házi bionövényvédőszer!

A biokertészkedésben a legnehezebb az, amikor a megelőzésben élelmesebbnek kell lenni, tudni kell mikor mit érdemes kipermetezni és az sem mindegy, hogy hogyan készítjük a természetes permetleveinket. Ehhez adunk pár hasznos tippet a kertbarátoknak, melyek körbelengik már a netet. Némi tanulságot is írunk az ismert receptekhez:

1. Sóoldat – tévhit

Kinek nem lenne otthon só a konyhában, ugye? Az egyik legalapvetőbb fűszerünk és még a kertben is hasznát vehetjük. Oldódásig keverj össze 2 evőkanál sót egy flakon meleg vízzel (forró vízzel), és hagyd, hogy szobahőmérsékletűre hűljön. Elsősorban takácsatkák, káposztalepke hernyó, egyéb hernyók és rágó szájszervű rovarok ellen hatásos. – írja a legtöbb kertoldal.

DE: nagyon fontos tudni, hogy a sót a növények nem szeretik. Így ha gyomírtásra javasolnák akkor még csak-csak, de konyhasóval így véletlenül se permetezd a növényeidet!

2. Hagymahéjból permetlé

Még mindig a konyhánál maradva, érdemes a hagyma héját gyűjtögetned. Levéltetvek és atkák ellen készíthetsz hetes áztatással belőle rovargyérítő szert! Egy nagy lábosba gyűjtsd össze, majd öntsd fel vízzel, áztasd jó egy hétig, néha megkeverve. Amikor úgy látod szagra-színre, hogy eléggé kiázott, talán el is kezdett beerjedni, akkor szűrd le és már mehet is a növények permetezésére.

Ez egy bevált praktika és működik is!

3. Fokhagyma, paprika és hagyma

Most nem a lecsó alapját írtuk le, hanem egy szintén egyszerűen összeállítható bio megoldást a tripszek, rágó és szívó szájszervűek és levéltetvek ellen. 2 csípőspaprikához, 1 nagy fej hagymát és egy egész fej fokhagymát vágj össze apróra, vízzel keverd pépesre. Akár konyhai robotgépbe is rakhatod, úgy még egyszerűbb a dolgod. A kész pépre önts forró vizet, majd 24 órán át hagyd állni. Másnap szűrd le és már mehet is a spricnibe: rózsákra, azáleákra és zöldségnövényekre lesz a legjobb rovarűző.

4. Mosogatószeres víz

Még mindig a konyhánál maradva a konyhai mosogatószer és a szódabikarbóna is jó biolötty lesz. Egy liternyi vízbe keverj egy evőkanál szódabikarbónát és egy evőkanálnyi mosogatószert. A mosogatószer adja a tapadásközvetítő szerepet. Így szól a neten terjengő recept.

DE: sokkal jobban jársz az ismert káliszappanos lemosással, mint elismert bio megoldás.

5. Fahéjfőzet

Igen, jól látod, még mindig a konyhában kutakodunk. Szinte minden konyhában van fahéj őrlemény, amiből kiváló teát lehet főzni. A fahéj antiszeptikus hatásának köszönhetően tafrínára és más gombabetegségekre használhatod.

6. Levendulavíz vagy tea

A levendulát az összeültetéseknél a rózsalevéltetű ellen szoktuk javasolni, de levendulás főzetként más levéltetvek által kedvelt helyre is permetezheted. Az biztos, hogy a levendula szagától/illatától (kinek mi) a levéltetvek is fejvesztve menekülnek.

A levendula klasszikusan az egymást segítő növények rendszerének egyik alapnövénye, ahogyan a bazsalikom is!

7. Citrus-tea

Amikor kezedbe akad egy citrom, narancs vagy mandarin, akkor a héját ne dobd ki, hanem akár tedd nejlonba el a mélyhűtőbe. Amikor a lisztecskék támadnak, akkor forró vízbe dobj bele narancshéjat és főzd fel. Amikor kihűlt, tedd permetezőbe és fújd rá a növényre a citrusos vizet. Nem csak kellemes illatúak lesznek a növényeid és ezzel a lakásod, de a lisztecskék is elkerülnek téged, az garantált.

8. Bazsalikomtea

Szintén egy hatásos levéltetűűző a bazsalikom leveléből főzött tea. 4 bögre vízhez egy nagy bögre friss bazsalikomlevelet célszerű adni, alaposan összefőzni, leszűrni, hűlni hagyni.

Mentából is készülhet növényvédőszer, viszont a mentát a hernyók szeretik, így arra például alkalmatlan lesz. Elsősorban hangyák ellen ajánljuk.

9. Mentatea

A hangyák megjelenése nagyon bosszantó tud lenni, arról nemis beszélve, hogy ahol hangya van, ott hamarosan rengeteg levéltetű is lesz, hiszen a levéltetvek a hangyák “tehenei”. Mentateás permetlevet készítve az útvonalaikat bepermetezheted, ezzel is akadályozva útjukat. Hangyák ellen sokszor az egérragasztót is szokták javasolni pl. a fák törzsére, de ott legyél körültekintő, hiszen a cicák és kutyák, vagy madarak is beleragadhatnak a ragasztóanyagba.

10. Kovaföld

Gazdaboltokban kapható a kovaföld elsősorban. A növények közé szórva kiváló hangyák, csigák és mesztelen csigák ellen. Csigák és mesztelencsigák ellen viszont a tejsavó vagy sörcsapda is hatásos!

HA TETSZETT ÍRÁSUNK, OSZD MEG BARÁTAIDDAL, ISMERŐSEIDDEL IS FACEBOOKON VAGY INSTAGRAMON

KÉRDÉSED VAN? FÓRUMUNKAT A FACEBOOKON TALÁLOD!

De ha kész megoldásokra vágysz:

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!

Ajánlott cikkek

What Our Clients Say
51 vélemény

Minden bio növényi recept egy helyen, amire csak szükséged lehet – könnyen emészthető formátumban, informatív, egyszerű. 

Kérd díjmentesen most!

Töltsd le most díjmentesen!

Mindössze a keresztnevedre és email címedre lesz szükségünk:

Sikeresen feliratkoztál a hírlevélre és a letölthető kiadványokra.

Hiba történt a kérés elküldése közben. Kérjük, próbálja újra.

Kertportál - Topor Erika naturkertész, okl. kertészmérnök az által ad ezen az űrlapon megadott információkat arra használjuk, hogy kapcsolatba lépjünk veled, valamint frissítéseket és marketinganyagokat biztosítsunk.
×