Olvasó kérdez rovatunk következő részében egy beazonosításra váró hárs-gubacsatka kártételt kaptunk képként.
A hárs-gubacsatka az év ennek szakaszában jelenik meg és városi fáktól egészen vidékig bárhol károsíthatja a friss hársleveleket.



A levél színén először világos szarvacskák jelennek meg, fonákon kisebb dudorok látszanak csak.
Tudományos nevén az Eriophyes tiliae igen gyakori hárskártevő. A fás növények kérgén és rügyein telelnek, tavaszi megjelenésük után több nemzedékük fejlődik ki őszig. Jellemzően a fertőzött fán élnek és szaporodnak, szomszédos fákra sem telepednek át.
Hárs fajokon kétféle levél gubacsatka faj is károsíthat.
A hárs-gubacsatka tavasszal gyakran zöld vagy vörös színű, hegyes, szarvacskákhoz hasonló néhány mm-es képleteket okoz. Fiatal fákon különösen feltűnőek, nem is véletlen, hogy ekkor kapjuk a legtöbb olvasói levelet a témában. A belül üregesnek látszó képletek valójában nem üresek, hanem szabad szemmel nem látható, csak nagyítóval látható, megnyúlt, hengeres testű, világos színű gubacsatkák tömegei élnek azokban. A hegyes gubacsokat az Eriophyes tiliae atkafaj okozza.
Hogyan védekezzünk ellene?
Dísznövényeknél az abamektin hatóanyagú Vertimec Pro II. forgalmi engedéllyel rendelkező rovarölő szer engedélyezett gubacsatkák elleni kémiai védelemre.