Dark Mode On / Off

Ezeket tartsd be, hogy nyugodt szívvel használhasd a legelőt! 

Elsőre ijesztőnek és sok esetben megugorhatatlannak tűnik a lovak szakszerű legeltetése. Ezzel a cikkel nem az ijesztgetés a célom, hanem a fontos és hasznos információk összegyűjtése, hogy te is nyugodt szívvel engedd a lovadat a legelőre. 

Nem a naptár határozza meg, mikor kezdődik a legelőszezon! 

Április 24.- e sárkányölő Szent György napja. Hazánkban hagyományosan ezen a napon hajtották ki először tavasszal az állatokat a legelőre. Ennek ellenére a legeltetés kezdetét és végét mégsem a naptár, hanem a legelő talajának és növényzetének állapota, valamint az időjárás határozzák meg elsősorban.

Ahhoz, hogy a legelő évről évre biztosítani tudja a tőle elvártakat, szakszerűen kell gondozni és karban kell tartani. Az elvadult gyep, amely számos gyom- és/vagy mérgező növényt, valamint fásszárú cserjét/bokrot is tartalmaz, semmi esetre sem nevezhető legelőnek!

Így legyen a legelőd háromszor akkora!

A legelő gondozásához tartozik a tápanyagok megfelelő mennyiségű és optimális időben történő utánpótlása szerves vagy műtrágyákkal. A trágyázást követően a legelőnek általában legalább 30 napot “pihennie” kell. Érdemes azonban az őszi behajtást követően elvégezni a tápanyagok utánpótlását. 

Lovak számára az ideális legelő méret 1 ha/ló lenne… Ha kisebb terület áll a rendelkezésünkre, érdemes a szakaszos legeltetési módszert alkalmazni. Ennek lényege, hogy villanypásztorral kisebb részekre osztjuk a legelőt. Ha az adott területet lelegelték a lovak, akkor a következő “szakaszra” kell átengedni őket. Így a lelegelt területnek van ideje fellélegezni, s ha szerencsénk van, egy-egy szakaszt egy adott szezonban akár 2-3x is használni tudunk.

Fotó: https://www.facebook.com/Kertipony

Nemcsak a legelőt, de a lovat is fel kell készíteni! 

A legelőre való kihajtás előtt nem szabad elfeledkezni a talaj megfelelő előkészítéséről és a talajrendezésről sem. Illetve gondoskodni kell az itatóhelyekről is, amelyek megfelelő mennyiségű és minőségű vízzel szolgálnak a legelőn tartott lovaknak. 

De nemcsak a legelőt, hanem a lovakat is érdemes a legelési szezonra megfelelően felkészíteni. A kihajtás előtt érdemes az állománynál egy parazitológiai bélsár vizsgálatot végeztetni az állatorvosunkkal, majd ennek eredményének megfelelően végrehajtani a lovak célzott és szakszerű féreghajtását.  

Azokon a területeken, ahol korábban előfordult vagy jelenleg is jelen van a lépfene kórokozója, érdemes a lovakat vakcinázni. A jelenlegi járványhelyzet mellett pedig (elsősorban az észak-keleti régióban) ajánlott a legelőn tartott lovakat veszettség elleni védőoltásban is részesíteni.

Mielőtt kiengednénk a lovakat a legelőre, érdemes őket fokozatosan hozzászoktatni a zsenge, friss, lédús és szénhidrátban gazdag fűhöz. A hirtelen takarmányváltás (szénáról friss fűre való hirtelen átállás), ahogy minden esetben most is egészségügyi kockázatokkal járhat. Az emésztőrendszeri tünetek széles skálán mozoghatnak: a zöldszínű, lágyabb bélsártól a masszív hasmenésig; az enyhe kólikás nyugtalanságtól, a  vak- és/vagy vastagbél gázodsodásával járó súlyosabb kólikáig. De nem feledkezhetünk meg az akut savós patairha-gyulladásról sem.

Mit tegyél még hogy ne legyen baj baj hátán?

Ahogy korábban említettem, nem a naptár kell, hogy meghatározza a legelőre hajtás időpontját, hanem a legelő és annak talajának az állapota. Abban az esetben, ha a legelőn lévő növények még nem elég erősek, a lovak gyorsan letarolhatják az egészet. A gyenge füvet gyökerestül veszik fel. Ez azonban nem csak a legelőt teszi gyorsan tönkre, hanem a homokkólika kialakulásának a veszélyét is magában hordozza.

Arról is gondoskodni kell, hogy a legelő megfelelő mennyiségű és minőségű takarmányt biztosítson a  rajta legelő lovak számára. Elkerülve ezzel a lovak minőségi és/vagy mennyiségi éhezését, valamint a gyom- és/vagy mérgező növények elfogyasztásából adódó egészségügyi problémákat.

Ha biztonságban akarod tudni a lovadat a legelőn és azon túl, további információkért keress bátran! https://drtornyi.hu/kapcsolat/

Fotó: https://www.facebook.com/Kertipony

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!

Dr. Tornyi Katalin

Dr. Tornyi Katalin

Dr. Tornyi Katalin a lovak és pónik fogtündére, holisztikus és integratív szemléletű ló-egészségügyi szakállatorvos vagyok.

Mind a hétköznapjaimban, mind a hivatásomban fontos szerepet tölt be már hosszú évek óta a Hagyományos Kínai Orvoslás és a mögötte álló filozófiai rendszer is. Én vagyok az az állatorvos, aki “sündisznóvá” varázsolja a kisállatokat és lovakat a gyorsabb, illetve teljesebb gyógyulás, valamint a hosszútávú minőségi élet biztosítása érdekében. Tehát állatorvosi akupunktőr, 5 elemes takarmányozás terapeuta, valamint hagyományos Kínai gyógynövény-terapeuta is vagyok. Mivel mindig is érdekelt az anatómia és a biomechanika is, így kutya, illetve ló osteo- és fizioterapeuta képesítést is szereztem.

Egyébként pedig egy folyamatosan pörgő, örökmozgó, tudásra szomjazó, céltudatos, egészségesen kíváncsi vállalkozó nő vagyok.

Ajánlott cikkek

What Our Clients Say
51 vélemény

Minden bio növényi recept egy helyen, amire csak szükséged lehet – könnyen emészthető formátumban, informatív, egyszerű. 

Kérd díjmentesen most!

Töltsd le most díjmentesen!

Mindössze a keresztnevedre és email címedre lesz szükségünk:

Sikeresen feliratkoztál a hírlevélre és a letölthető kiadványokra.

Hiba történt a kérés elküldése közben. Kérjük, próbálja újra.

Kertportál - Topor Erika naturkertész, okl. kertészmérnök az által ad ezen az űrlapon megadott információkat arra használjuk, hogy kapcsolatba lépjünk veled, valamint frissítéseket és marketinganyagokat biztosítsunk.
×