A szöszös ökörfarkkóró gyakori vendég a mezőkön, gyomosodó szántásokon. De mi van akkor, ha vadvirágként és gyógynövényként tekintünk rá a kertben?
A szöszös ökörfarkkóró országosan sokfelé előforduló növény. Élénksárga virága és szöszös levelei mellett hatalmas termete is tiszteletet parancsol.
Amit a szöszös ökörfarkkóróról tudni érdemes
A szöszös ökörfarkkóró (Verbascum phlomoides) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályába, az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe és a görvélyfűfélék (Scrophulariaceae) családjába tartozó faj.
Amerikától Ázsián át egész Európában előforduló kozmopolita faj egyébként, így komoly helyet foglal el az ökológiai rendszerekben is.
Miért tudott így elterjedni? Szárazság- és hidegtűrő, fényigényes faj. Hát kell ennél több egy aszályos és egyre forróbb és télen egyre hidegebb, szeszélyes időjárású helyre?
Mit mond a népgyógyászat?
Az erdők és mezők tele vannak olyan vadvirágokkal, melyeknek régen sokkal nagyobb értelmet biztosítottak, mint manapság. Az ember eltávolodott a természettől, így a gyógyászati növényektől is.
AJÁNLOTT KERTÉSZ ZSEBKÖNYVEK A TÉMÁBAN:
-
A lepkebarát kert – kertészfüzetek 6. rész – V. Topor Erika1 990 Ft
-
Méhbarát kert – kertészfüzetek 7. rész – V. Topor Erika1 990 Ft
-
Akciós termékGyomok a kertben – kertészfüzetek 2. rész – V. Topor ErikaOriginal price was: 1 990 Ft.990 FtCurrent price is: 990 Ft.
- Virága glikozidot, nyálkát, szaponint, keserűanyagot és kumarint tartalmaz.
- Köhögés, torokfájás, aranyér, hasmenés ellen alkalmazzák. Teáját bélhurut és légcsőhurut ellen, izzasztó és vizelethajtó hatása miatt fogyasztják. Összehúzó hatása révén a hasmenés ellen is alkalmazható. Olajos kivonatával fagyási sérüléseket, bőrbajokat kezelnek. Az aranyér kezeléséhez erős, lehűtött forrázata borogatásként javallt.
- Napjainkban szőke hajat ápoló sampont is készítenek belőle. (Forrás: Wikipedia, Maria Treben)
A virágokat júliustól szeptemberig gyűjtik. Délelőtt nyílnak, így ebben a napszakban szedik őket a harmat megszáradása után, száraz időben. A csészéből kicsípik a pártát a hozzánőtt porzószálakkal, ami viszont nagyon érzékeny a nyomásra, így érdemes odafigyelni a megfelelő tárolásra. A virágok nagyon könnyen megbarnulnak, ezért azonnal szárítani kell őket tűző napon (4-5 óráig) és jól szellőző helyen (pl. szúnyugháló egy rögzített keretben vagy két szúnyogháló között), vagy műszárítóban 35-50 °C-ban morzsolható állapotig. Később ügyelni kell arra, hogy napfénytől védett, szellős helyen tároljuk. (Forrás: Bernáth Jenő, Németh Éva: Gyógy- és fűszernövények gyűjtése, termesztése és felhasználása. Budapest, Mezőgazda Kiadó, 2007. ISBN 978 963 286 493 8)
FONTOS: Magvai mérgezők, melyek a tannintartalom miatt elsősorban rákos betegre veszélyesek.
A nyár első virágzási időszakában több, mint 2 méteres magasságával és fél méternél is szélesebb termetével igazán karakteres növény volt a kertben. Majd elvirágzás után visszavágtam és a másodvirágzásnál egy sokkal kisebb termetű, formás növény lett belőle, szolidabb, de ugyanúgy kellemes megjelenéssel.
Egész nyáron virágzik a szöszös ökörfarkkóró
Nagyon tágtűrésű. A medence környezetében viszonylag kevés növény viseli el az időszakosan klóros vízzel való “véletlen” megöntözéseket a nagy pancsolásban. A szöszös ökörfarkkórón még ez sem tudott kifogni!
(Fotó: Kertportál Archivum)
Júniustól egészen augusztus végig virágzik a szöszös ökörfarkkóró, ami miatt kiváló méhlegelő és rovarcsalogató. Mivel intenzív sárga virágzással csalogatja a rovarokat, nem árt, ha vízpart mellé tesszük, ahol a rovarok ihatnak és pihenhetnek is.
Nálunk a vadvirágos rét melletti díszágyásban kapott helyet.
Borítókép: la la means I love you – CC BY-SA 3.0,
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!