Diétás kutyatápok, vegán kutyakekszek és még sok egyéb érdekességre lelhetsz, ha a kutyák (és cicák) táplálásában keresgélsz az interneten. De mi van azokkal az egészségesnek hitt élelmiszerekkel, ami nekünk ugyan jó, de kutyáinkra fokozottan káros, sőt, mérgezést okoz. A xilit állatoknak való adásának jártunk utána.
Gazdiként mi sok olyan élelmiszernek nevezett “valamit” eszünk, ami nemcsak nekünk nem tesz jót hosszútávon, de állatainkra egyenesen veszélyt is lehet. Xilit állatoknak? Ilyen a xilittel vagy xylitollal készült keksz például.
A xilit (=xilitol) vagy más néven nyírfacukor egy gyakran használt cukorpótló szer. Hasonlóan édes ízű, mint a sima répacukor, de cukorbetegek előszeretettel használják, mert glikémiás indexe nagyon alacsony, nem emeli meg a vércukrot.
Egyes kutatások kimutatták, hogy a cukorpótlók hirtelen le is eljtik a vércukrot…hogy ez mennyire igaz vagy mindegyikre igaz-e még nincs rá hivatalos forrás, de például a stevia sok esetben produkál ilyen hirtelen vércukor-leesést, ebben már komoly tapasztalatok vannak.
Ez azért is érdekes, mert az állatok esetében hirtelen vércukor leesést produkál a xilit és súlyos májkárosodáshoz is vezet(het) – írják az állatgyógyászati szaklapok. Vajon akkor az embernél is igaz valóban?
A vércukor szint leesése, amelyet hipoglikémiának nevezünk, a xilitol felvétele után 30-60 percen belül következik be. Ennek oka a nyírfacukor által kiváltott erős inzulin szint emelkedés, amely emberben állítólag nem áll elő, de kutyáknál igen. Az inzulin hormon felelős a vércukor szint csökkentéséért a szervezetben.
Májkárosodást okozhat
Állatoknál (kutyák, vadászgörények, macskák) a májkárosodás 9-72 órán belül lép fel, ennek pontos oka nem ismert, a májsejtek elhalása alakul ki.
Hipoglikémia kialakuláshoz 0,15 gramm/ testtömeg kg nyírfacukor felvétele elegendő, tehát egy tíz kilogrammos, pl. westie méretű kutyának mindössze 1,5 gramm (=kb. fél kávéskanálnyi), egy 40 kg körüli német juhászkutyának 6 gramm (kb. másfél kávéskanálnyi).
– írja az álaltorvos.net
A leggyakrabban jelentkező tünetek először hányás, hasmenés, majd a hipoglikémia tünetei alakulnak ki, azaz erős levertség, kóválygó járás (ataxia), izomremegés, esetleg kóma vagy görcsök.
Az ilyen állatok azonnali ellátást igényelnek. Többnyire infúzióba kötött cukros oldattal lehet helyrehozni a problémát – olvasható a Fehérvári Állatorvosi rendelő oldalán.
De hogyan kerül a xilit a kutyába?
A válasz nagyon egyszerű: kuncsorognak és a cukormentes egészségesnek tűnő sütikkel a házikedvencek gyakran találkozhatnak. Sokszor a gazdik szeretetből adnak az ázott kutyaszemeket meregető kis kedvenceknek, nem is gondolva a súlyos következményekre.
OLVASS TOVÁBB
Vigyázzunk a sünökre! Tippek ősszel.
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE HASZNOS TARTALMAKÉRT!