Dark Mode On / Off

Országos Kaktusz Kiállítás/Vásár

ELTE Füvészkertben Budapesten Időpont: 2018. május 18-21-ig

Egy igazán egzotikus és különleges kaktusz nemzetség kerül a tavaszi kaktusz kiállítás fókuszába, mégpedig a csillagkaktuszok, azaz az Astrophytum nemzetség tagjai.

Miért különlegesek ezek a növények? Először is azért, mert a kaktuszokról az embereknek rögtön a szúrós tövisek képe jelenik meg, ezeknek  a növényeknek nagy része pedig tövis nélküli életet él, de van olyan fajuk is, ami pont az extrém tövisei miatt szép. Hazájuk Mexikó középső része, ahol a környezetbe beleolvadva élik mindennapjaikat, és bontják gyakran 10 cm –es sárga virágjaikat. Alakja többé-kevésbé gömbölyded, de ritkásan bordázott. A bordák száma fajonként és változatonként más és más lehet; egyeseké élesebb, másoké tompább, néhány változaté teljesen lapos.

A legtöbb faj idősebb korában tömzsi oszloppá fejlődik; akár egy méter magasra is megnőhet. 15 évvel ezelőtt fedezték fel Mexikóban a legújabb Astrophytum fajt, az Astrophytum caput-medusae-t, ami nem hasonlít semmilyen eddig ismert kaktuszra, sőt még nem is úgy néz ki, mint egy kaktusz; és azt hitték, hogy egy új nemzetséget kell felállítani, annyira nem volt sehova sem besorolható ez az új felfedezés. Ennek a kaktusznak a hosszú vékony szemölcsei a medúza csápjaira hasonlítanak, és rendkívül érdekesen növő „ágai” vannak. A virága alapján azonban egyértelműen kiderült, hogy egy új Astrophytumot találtak.

Élőhelyét sokáig titokban tartották, hogy a nemkívánatos gyűjtők ki ne ássák a növényeket. Kezdetben egyetlen magért 50 dollárt is hajlandók voltak fizetni az érdeklődők. Mára már tömegesen elszaporították, könnyen hozzáférhető, és a mi kiállításunkon is megtekinthető lesz.

Az Astrophytumok másik különlegessége, hogy az ember, termesztésbe vonva ezt a nemzetséget sok ezer változatot és fajtát nemesített ki. A nemesítés központja Japán és Thaiföld, ahonnan igen díszes rajzolattal rendelkező, szokatlan formájú egyedek kerülnek ki, és a virágszínben a sárga mellett megjelent a vörös, narancs, bíbor, sőt a fehér is. A növények test színében is óriási a változatosság, akadnak majdnem hófehéren bevont növényék, sárga, sőt narancsszínű példányok is. Ezek az új nemesítésű növények már nem is hasonlítanak az eredeti Astrophytum kaktuszokra. A gyűjtők egy része ezeket a növényeket korcsoknak tartja, mások kisebb vagyonokat is hajlandóak fizetni a legújabb hibridekért.

Természetesen a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesületének tagjai bemutatják kiállításunkon a különlegesebb Astropophytum fajokat és a díszes nemesített kaktuszokat is; de a látogatók találkozhatnak majd a „valódi” azaz tövisruhás kaktusz nemzetségekkel és egyéb szukkulens növényekkel is.

A japán nemesítésű Astrophytumok mellett megjelenik a japán növény kultúra több évezredes hagyománya is a Bonsai. Az Egyetemi Bonsai Club jóvoltából kiállításunk ideje alatt egy Bonsai bemutató keretében látogatóink megismerkedhetnek a Bonsai művészetével is!

A négy napon növényvásárral, gyermek foglalkoztatóval, étkezési és kávézási lehetőséggel várjuk a növények szerelmeseit a pünkösdi ünnepek alatt május 18-21 között a késő tavaszi pompában díszítő ELTE füvészkertben, Budapesten az Illés utca 25. alatt!

Nyitva: 9.00-17.00

További információ: www.kaktuszgyujtok.hu

JÁTÉK!

Kérdés:

Honnan származnak az Astrophytumok?

a) Mexikó

b) Kína

c) Marokkó

Küld be a helyes választ 2018. május 15-ig az info@kertportal.hu címre és megnyerheted az öt darab páros belépő valamelyikét!

Ajánlott cikkek

What Our Clients Say
66 vélemény

You have successfully subscribed to the newsletter

Hupsz....valami elromlott. Kérjük, próbáld újra! :)

A Kertportál az általad ezen az űrlapon megadott információkat arra használja, hogy kapcsolatba lépjünk veled, valamint frissítéseket és kertészeti tippeket küldjünk neked.